O kurzu
Název vzdělávacího programu
Poruchy polykání - diagnostika a léčbaTermín a místo konání
- 24. - 25. září, 15. - 16. října a 5. - 6. listopadu 2021
- výuková místnost Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, Fakultní nemocnice Hradec Králové, budova č. 4
Akreditace
Akreditováno Ministerstvem zdravotnictví ČR dne 10. 4. 2017, č.j. MZDR 10775/2017-3/ONPUrčení
CK je určen dle zákona č. 96/2004 Sb. pro nelékařské zdravotnické pracovníky - klinický logoped nebo logoped v atestační přípravě po absolvování testu.Certifikovaný kurz je v souladu s § 61 zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povolání) dále jen „zákon č. 96/2004 Sb.“
Vstupní požadavky
- podmínkou pro zařazení do CK je specializovaná způsobilost (atestace) v oboru klinický logoped nebo logoped v atestační přípravě po absolvování testu.
- podání přihlášky
Pracovní uplatnění absolventa
- Absolvováním CK si absolvent rozšíří specializovanou způsobilost v oboru klinický logoped o nové diagnostické a terapeutické postupy při diagnostice a léčbě poruch polykání. Konkrétně získá frekventant zvláštní odbornou způsobilost, kterou uplatní při diagnostice a léčbě vybraných poruch polykání v oblasti horních polykacích cest.
- CK rozšíří spektrum terapeutických postupů klinického logopeda na rehabilitaci poruch polykání, kterou v současné době v ČR, na rozdíl od jiných zemí, klinický logoped neprovádí a není v rámci svého vzdělávání pro danou problematiku připravován. V běžné terénní praxi, mimo velká městská centra, je dostupnost obdobné péče při léčbě poruch polykání malá a potřeba jejího využití je vcelku častá. Klinický logoped se běžně ve své praxi setkává se základní škálou funkčních a organických poruch polykání především u neurologických a event. onkologických pacientů.
- Klinický logoped bude po absolvování CK schopen pracovat s pacienty s běžným spektrem neurogenních a organických poruch polykání.
Části certifikovaného kurzu
- Teoretický výklad
- Praktický nácvik jednotlivých technik na sobě samém a nácvik na druhé osobě - ostatní účastníci AKK (Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku – výuková místnost, Fakultní nemocnice Hradec Králové).
- Vypracování domácí písemné práce – kazuistika o praktické aplikaci naučených technik.
- Praktická část (Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku – ambulantní část a pracovna klinického logopeda, Fakultní nemocnice Hradec Králové)
Obsahový cíl kurzu
- Zvládnutí základních diagnostických postupů neurogenních a organických poruch polykání.
- Získání základního přehledu o interpretaci lékařských nálezů v oblasti hltanu a polykacích cest.
- Praktický nácvik technik rehabilitace. Základní podmínkou praktického použití, je zvládnutí provádění jednotlivých technik samotným terapeutem. Jen takové praktické zvládnutí správné terapeutické techniky umožňuje posouzení správnosti nácviku a rozboru vzniklých chyb při nácviku druhé osoby.
- Získat základní znalosti o jednotlivých psychoterapeutických směrech, o možnostech a limitech psychoterapie, o způsobech vedení motivačního rozhovoru k navedení pacienta na souběžnou psychoterapii u tzv. funkčních poruch polykání.